Projednávání státního rozpočtu na rok 2018

Možná jste zaregistrovali, že v minulých dvou týdnech začalo ve sněmovně projednávání státního rozpočtu na rok 2018. Závěrečné třetí čtení a schvalovací proces jsou plánovány od úterý 19.12.2017.

Nejčastější negativní komentáře, které zaznívají z lavic čtyřbloku a hlavně ze strany ODS jsou k výši plánovaného deficitu 50 mld Kč.

Tento schodek je skutečně vysoký, ale stání rozpočet je rámec. Výše deficitu by v žádném případě neměla být překročena. To však neznamená, že nemůže být snížena. O použití případně ušetřených prostředků je možno během roku 2018 kdykoli rozhodnout.

Pro lepší orientaci jsem vytvořil historickou tabulku, kde je vidět plán rozpočtu, jeho plnění, výše HDP, kdo byl v daném období premiérem, kdo ministrem financí a za kterou stranu. Kladného výsledku bylo dosaženo pouze v letech 1993-1995 a v roce 2016.

Za povšimnutí stojí léta, kdy přes výrazný růst HDP došlo i k vysokému deficitu státního rozpočtu. Vždy je jednodušší být plamenným kritikem, než něco skutečně řídit a dokázat.

Napsat komentář